17 Lutego 2018
Sobota
Imieniny obchodzą:
Donat, Donata,
Franciszek, Izydor,
Julian, Konstanty,
Łukasz, Niegomir,
Sylwin, Zbigniew,
Zbyszko
Do końca roku zostało 318 dni.

Hasło?
Ciekawostka:
Śmiech to zdrowie

Czytaj całość
 
powered_by.png, 1 kB
Strona Główna arrow Godziny przyjęć
Ciekawostka: Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu

Naukowcy z Japoni opracowali

metodę produkcji szkliwa

nazębnego w warunkach

laboratoryjnych.

Jak wiemy, szkliwo produkują ameloblasty, które giną po wyrznięciu się zęba w jamie ustnej. Dlatego raz powstałe szkliwo nie ulega regeneracji i musi wystarczyć

Zdajemy sobie sprawę, jak ważny to wynalazek. W przyszłości będzie można prawdopodobnie zregenerować szkliwo, a nawet odbudować nim cały ząb - jak podaje "EurekAlert".jak najdłużej w ciągu życia.

Od wielu lat ludzkość pracuje więc nad metodą, która pozwoliłaby wyprodukować szkliwo i zębinę w laboratorium.
Badacze z Instytutu Tokijskiego Uniwersytetu Medycznego opracowali technologię hodowli komórek podobnych do ameloblastów zdolnych produkować szkliwo.
Badania prowadzono na komórkach nabłonkowych, odpowiedzialnych za powstawanie zębów u świni. Pobierano je od sześciomiesięcznych zwierząt i hodowano je na specjalnej odżywce, złożonej z wyselekcjonowanych komórek z linii komórkowej 3T3-J2. Pierwszymi, którzy wykorzystali tą odżywke do hodowli komórek nabłonkowych skóry, byli naukowcy Uniwersytetu Harvarda.
Dzięki temu udało się namnożyć duże ilości ameloblastów. Następnie przeniesiono je na podłoże (rusztowanie) z włókien kolagenowych razem z innymi komórkami - biorącymi udział w tworzeniu zębiny - tzw. komórki mezenchymatyczne.
Takie rusztowania przeszczepiano następnie do jamy brzusznej szczurom, gdzie komórki miały dobre warunki do rozwoju i kontaktowania się ze sobą. Po 4 tygodniach, w pozostałościach rusztowań, naukowcy odkryli obecność tkanki przypominającej szkliwo.
Jak podkreślają naukowcy - ważne jest, że nawet po wielu podziałach komórki szkliwotwórcze zachowały zdolność produkcji szkliwa, tak długo jak długo znajdowały się w sprzyjających do tego warunkach.
Kolejnym krokiem na drodze do hodowli zębów w laboratorium będzie opracowanie skutecznej metody namnażania komórek mezenchymatycznych produkujących zębinę.


Źródło: www.onet.pl

 
© 2018 Gabinet Stomatologiczny dentohouse
Wyprodukowano przez GoodWeb