17 Lutego 2018
Sobota
Imieniny obchodzą:
Donat, Donata,
Franciszek, Izydor,
Julian, Konstanty,
Łukasz, Niegomir,
Sylwin, Zbigniew,
Zbyszko
Do końca roku zostało 318 dni.

Hasło?
Ciekawostka:
Lekarz zabił Beethovena?

Czytaj całość
 
powered_by.png, 1 kB
Strona Główna arrow Słownik
Ciekawostka: Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Czy wiesz, skąd wzięły
się pasty do zębów?
"Do sproszkowanych kopyt bydlęcych dodać zioła Myrrh, następnie rozdrobnione skorupki jaj i pumeks. Wszystko dokładnie wymieszać i gotowe." Tą recepturę proszeku do czyszczenia zębów przekazywali sobie Egipcjanie 5 tys. lat p.n.e. Nie było wtedy szczoteczek do zębów. Dopiero kilka tysięcy lat później powjawiły się patyczki do nakładania mikstur na zęby.
Głównie Grekcy i Rzymianie wyróżniali się dbałością o higienę jamy ustnej. To oni właśnie wynaleźli instrument do ekstrakcji oraz stosowali złoty drut do podtrzymywania sztucznych zębów. Nad udoskonaleniem przepisów na proszki czyszczące zęby pracowali także Persowie. Ostrzegali przed używaniem substancji nadmiernie ścierających szkliwo. Zalecali stosowanie proszku z rogów jelenia, skorupek ślimaków i ostryg oraz gipsu. Ale były i przepisy, zgodnie z którymi należało wymieszać wysuszone kości zwierzęce, zioła, miód i minerały lub kwarc, indyjskie zioła zapachowe, miód i minerały.
Dopiero w IX w. w Wielkiej Brytanii pojawia się pasta do zębów. Sprzedawano ją w ceramicznych pojemniczkach. By złagodzić smak preparatu, dodawano glicerynę, a efekty pieniące uzyskiwano dzięki zastosowaniu boraksu. Ludzie bogaci posługiwali się wówczas szczoteczkami do zębów. Biedni nakładali pastę na palce i czyścili nimi zęby. Alternatywą dla past były nadal proszki.
Minęło tysiąc lat. W 1873 r. amerykańska firma Colgate wyprodukowała i podbiła rynek aromatyczną pastą Colgate Dental Cream pakowaną w słoiczki lub metalowe tuby. Jednym ze składników tej pasty było mydło. Składnikami syntetycznymi zastąpiono je po II wojnie światowej.
Przełomowym odkryciem było udoskonalenie składu past poprzez dodanie fluoru i jego związków. Zaobserwowano, że dzięki stosowaniu past z fluorem zęby stają się mocniejsze i zmniejsza się ich podatność na próchnicę.
Obecnie, jak wiemy, pasty do zębów zawierają wiele składników wybielających i niwelujących odkładanie kamienia nazębnego. Należy być ostrożnym, ponieważ za cenę lśniącego uśmiechu możemy zapłacić nadwrażliwymi zębami oraz chorobami dziąseł.

ŻRÓDŁO: http://www.nil.org.pl/xml/nil/gazeta/numery/n2007/n200703/n20070317

Gazeta Lekarska, autor artykułu: Marta Pędziwiatr-Speakman

 
© 2018 Gabinet Stomatologiczny dentohouse
Wyprodukowano przez GoodWeb